WITAMY WSZYSTKICH CZYTELNIKÓW

bip_logo_pomn1_grad.jpg

logo_fb_210.jpg
Biblioteka w Ochotnicy Dolnej

logo_fb_210.jpg
Biblioteka w Ochotnicy Górnej

logo_fb_210.jpg
Biblioteka w Tylmanowej

sowwwa_pnowotarski_210.jpg

sowwwa_pnowotarski_210.jpg

logo_KiDN.jpg

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych"

bn_logo_210.jpg

bn_nprcz_210.jpg

wbiblpl_210.jpg

Kraszewski.jpg

Zakup sprzętu komputerowego dofinansowany
przez Instytut Książki w ramach Programu
„Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2017”

Statystyki strony

 • Liczba odsłon:512,170
 • Liczba wejść:22,490

  W dniu 2 października 2018 r. w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej po raz trzeci odbyła się XXVIII Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka pod patronatem Wójta Gminy Ochotnica Dolna Stanisława Jurkowskiego. W festiwalu rokrocznie uczestniczy ponad 50 bibliotek i ponad 100 placówek oświatowych na terenach małopolski, Podkarpacia oraz na Ukrainie.

  Tegoroczny jesienny festiwal odbył się pod hasłem „100 lat Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej” i na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Ochotnicy Dolnej przybyli autorzy: poeta, eseista, tłumacz literatury, publicysta, dziennikarz, krytyk literacki, przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej Związku Literatów Polskich – Kazimierz Burnat; poetka, dziennikarka, fotoreporterka, podróżniczka, uhonorowana wieloma nagrodami literackimi – Krystyna Konecka; poeta, kompozytor, pianista, wieloletni kierownik teatru Zwierciadło, organizator wielu imprez muzycznych w Krakowie i Kijowie – Aleksander Andrijewski z Ukrainy; poeta, tłumacz, członek Związku Pisarzy Polskich, doktor fizyki PAN – Lam Quang My z Wietnamu; poeta, pisarz, tłumacz, kulturoznawca – Geza Cseby z Węgier oraz Wołodymir Harmatiuk z Ukrainy – poeta, dziennikarz, pasjonat fotografii, tłumacz.

  Podczas spotkania autorzy zaprezentowali swoją twórczość w języku polskim oraz  ojczystym recytując, śpiewając i grając na pianinie. Lam Quang My wyjaśnił kilka znaczeń tego samego słowa w języku wietnamskim. Wołodymir Harmatiuk nawiązując do stulecia Niepodległej, przybliżył zebranym bardzo trudną sytuację na Ukrainie.

  Poeci opowiedzieli o swoich inspiracjach, które można znaleźć wszędzie, zależy to od tego, co w duszy gra, co się przeżyło i  jak postrzegamy świat. Zachęcali do kontaktu i pisania wierszy.

  W spotkaniu uczestniczyli: radni - Maria Franczyk – przewodnicząca Komisji Oświaty, Leszek Wiatr oraz Tadeusz Królczyk, Kierownik Referatu Oświaty i Kultury – Jadwiga Czajka, nasza poetka Stanisława Gołdyn, dyrektorzy i wice dyrektorzy szkół: Józefa Grzywnowicz, Renata Rusnarczyk, Grażyna Noworolnik, Barbara Konopka, Agata Chlipała, szkolna młodzież, która swoją postawą i zachowaniem bardzo zachwyciła występujących autorów oraz nauczyciele i opiekunowie tychże uczniów ze wszystkich szkół naszej gminy, a także współpracownicy GBP.

  Dziękuję za tak liczne przybycie i mam nadzieję, że  znów spotkamy się za rok J.

  Dziękuję Piotrowi Gąsienicy kierownikowi Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej za udostępnienie sali, pomoc, a także za promocję wydarzenia w Telewizji Gorce.                                                                                                          

  I znowu jesień nas uniesie babiego lata przemijaniem

  bo tylko jesień w czas uniesień jawi się znów wierszopisaniem

  „Wietrzna Ballada” A. Grabowski

  Galeria: