Katalog on-line

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego"

W piątek 30 września 2022 r. czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Ochotnicy Dolnej wzięli udział w „Nocy Detektywów”, która odbyła się w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem "To się musi powieść". Spotkanie poprowadził Krzysztof Petek – pisarz, dziennikarz, organizator wypraw i szkół przetrwania.

Pan Krzysztof rozpoczął spotkanie od prelekcji, podczas której za pomocą zabawnych anegdot, pasjonujących faktów historycznych i geograficznych oraz pokazu slajdów opowiedział uczestnikom jak wyglądały jego wyprawy m.in. do Rumunii, Amazonii.

Następnie policjanci Rafał Skrobot i Paweł Filas z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu opowiedzieli jak na co dzień wygląda praca w policji. Pokazali jak zbierać i zabezpieczać ślady przestępstw oraz jak posługiwać się bronią. Wszyscy mieli możliwość sprawdzić jak pobiera się odciski palców, obejrzeć dokładnie sprzęt policyjny oraz  przetestować alko gogle, imitujące zachowanie osoby będącej w stanie nietrzeźwości.

Po części praktyczniej, uczestnicy zostali podzieleni na trzy grypy (pierwszą, drugą i siódmą) i pod okiem opiekunów oraz bibliotekarzy rozpoczęli rywalizację terenową, która miała doprowadzić ich do ukrytego skarbu. Każda drużyna zmierzyła się z zadaniami dotyczącymi umiejętności logicznego myślenia, odczytywania szyfrów i kojarzenia faktów. Wskazówki, które otrzymali od prowadzącego wymagały od nich znajomości biologii, historii, literatury, języków obcych, ortografii itp. Zabawa zakończyła się odnalezieniem skarbu przez grupę drugą, która w nagrodę otrzymała książki Krzysztofa Petka z dedykacją.

Na zakończenie uczestnicy obejrzeli film pt. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”.

Serdeczne dziękujemy: Pracownikom Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu za bardzo ciekawe i miłe spotkanie; Paniom: Janinie Szlaga, Danucie Królczyk, Dorocie Królczyk za pomoc w opiece nad grupami podczas gry terenowej; Pani Jadwidze Brzeźny za przechowanie wskazówek potrzebnych do odnalezienia skarbu.

Młodzieży dziękujemy za uczestnictwo i wspólną zabawę.

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego" w ramach projektu pn. „Jak nie czytam, jak czytam!”