Katalog on-line

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego"

W dniu 21 lipca odbyły się warsztaty „Bajkowy Las w Słoiku” zorganizowane przez Gminną Bibliotekę w Ochotnicy Dolnej we współpracy z Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Ochotnicy Górnej i Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Tylmanowej. Zajęcia poprowadziła Pani Monika Groń, kierownik GBP.

Las w słoiku to mikroklimat, który stwarza dla roślin odpowiednie warunki do rozwoju. Zamyka się w nim żywe rośliny, które w większości przypadków radzą sobie bez dostępu do wody czy powietrza, jedyne czego potrzebują z zewnątrz to energia słoneczna. Pierwszy szczelnie zamknięty las w słoiku stworzył francuski botanik David Latimer w 1960 roku, sadząc w wielkiej butli trzykrotkę. Ostatni raz podlewał go w 1972 roku i od tamtej pory las żyje w samowystarczalnym, izolowanym od reszty świata ekosystemie.

Pani Monika pokazała i poinstruowała jak prawidłowo założyć swój własny las w słoiku i jak o niego zadbać. Uczestnicy z zapałem wzięli się do pracy, dzięki czemu powstały niesamowite, roślinne kompozycje, które później każdy zabrał ze sobą do domu.

Dziękujemy wszystkim przybyłym za wspólną zabawę.

Na ostatnie warsztaty z biblioteką zapraszamy 3 sierpnia (środa):

• Ochotnica Górna godz. 9:30
    • Ochotnica Dolna godz. 11:00