W dniu 28.03.2022 r.  w Szkole Podstawowej im. M.Konopnickiej w Ochotnicy Górnej- w ramach projektu pt. „Co mi w duszy gra” odbyły się poetyckie warsztaty dla klas 0-3 zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Ochotnicy Dolnej. Spotkanie prowadziła  Elżbieta Kolusz – poetka, animator, plastyk i wychowawca. Pani Elżbieta przeczytała wierszowaną książeczkę z serii Czytadełko pt. „Florek w kosmosie”- Sarah Roberts, do której dzieci przy relaksacyjnej muzyce wykonały ilustracje na konkurs.

Jury w składzie: pani Monika Groń i pani Elżbieta Kolusz wyłoniły laureatów konkursu plastycznego. Nagrody książkowe otrzymali: I miejsce - Gabrysia Tokarczyk, II miejsce – Krystian Wanicki, III miejsce – Marcelina Kuziel.

Następnie pani Elżbieta przedstawiła swoją autorską metodę interaktywnej nauki wiersza, który stworzyła na tę okoliczność pt. „Co mi w duszy gra”, do niego zrobiła też  ilustrację.

CO MI W DUSZY GRA?

Tru tu tututra ta tata co tak pięknie w duszy gra?

Tru tu tututra ta tata tą melodię każdy zna!

Tru tu tututra ta tata uśmiech, radość, szczęście da!

Tru tu tututra ta tata wreszcie razem ty i ja!

Tru tu tututra ta tata niech ta chwila wiecznie trwa!

Tru tu tututra ta tata.

Potem dzieci z klasy trzeciej przeczytały wiersz z tomiku poezji „DROGA”-Elżbiety Kolusz pt.  „MAJOWE ZACHCIANKI”

Wiatr łaskocze firaneczką uchylone okno,

a pod oknem na gałęzi ptaki sobie mokną.

Dziś od rana koncertuje światowy artysta,

tak zalotnie puka w dachy deszczyk perkusista.

Rozpadały się radośnie krople w rytmie polki,

Poderwały się do tańca nasze parasolki.

Wiosna suknię założyła z białym kwiatem wiśni,

Zatańczyła lekko, zwiewnie, znowu mi się przyśni.

Na ulewny deszcz czekały pola, lasy, łąki,

Cztery lipy, bzy, jaśminy i magnolii pąki.

I pasieka z pszczelim rojem, żeby zapleść wianki,

Ot tak sobie? Może jednak? Majowe zachcianki!

Na  poetyckich warsztatach  nie zabrakło ćwiczeń rytmicznych, ruchu i wspólnej  dobrej zabawy. Atrakcją spotkania była zdrapka z zadaniami literackimi, i tak szukaliśmy rymów w wierszach, wyliczankach i piosenkach, tworzyliśmy nasze  nowe przyrodnicze nazwiska,  zdania z wyrazów zaczynających się na taką samą literę oraz wyrazy 2,3,4,5,6,7, a nawet  8-literowe. A na koniec minutą ciszy uczciliśmy ofiary wojny na Ukrainie, było to bardzo wzruszające ponieważ z nami były też ukraińskie dzieci.

Spotkanie odbyło się w ramach programu Promocja czytelnictwa pn. „Jak nie czytam, jak czytam”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.