WITAMY WSZYSTKICH CZYTELNIKÓW

bip_logo_pomn1_grad.jpg

logo_fb_210.jpg
Biblioteka w Ochotnicy Dolnej

logo_fb_210.jpg
Biblioteka w Ochotnicy Górnej

logo_fb_210.jpg
Biblioteka w Tylmanowej

sowwwa_pnowotarski_210.jpg

sowwwa_pnowotarski_210.jpg

logo_KiDN.jpg

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych"

bn_logo_210.jpg

bn_nprcz_210.jpg

wbiblpl_210.jpg

Kraszewski.jpg

Zakup sprzętu komputerowego dofinansowany
przez Instytut Książki w ramach Programu
„Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2017”

Statystyki strony

 • Liczba odsłon:493,454
 • Liczba wejść:21,092

  W dniu 8 września 2021 roku w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej odbyło się wspólne czytanie zorganizowane w ramach akcji Narodowego Czytania, zainicjowane przez Prezydenta RP.

  Gminna Biblioteka Publiczna w Ochotnicy Dolnej po raz piąty wzięła udział w akcji. Do tej pory czytaliśmy Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, nowele polskie oraz Balladynę Juliusza Słowackiego, której fragmenty można było odsłuchać na naszej stronie. W tym roku była to Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

  Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

  Spotkanie rozpoczęła Pani Maria Łojas-Jurkowska Sekretarz Gminy Ochotnica Dolna, która w swoim przemówieniu podkreśliła jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa książka. Następnie Oliwia Chrobak i Dominika Jurkowska przybliżyły nam treść listu Pana Prezydenta Andrzeja Dudy oraz osobę i twórczość autorki. Uczniowie z klas VIII szkół podstawowych z naszej gminy zaprezentowali lekturę Moralność Pani Dulskiej.

  W postacie utworu znakomicie wcielili się i odegrali swoje role:

  Pani Dulska – Amelia Luberda, Zbyszko Dulski – Jakub Gołdyn, Hesia Dulska – Karolina Luberda, Mela Dulska – Urszula Barnaś, Juliasiewiczowa – Aleksandra Dąbrowska, Lokatorka – Kinga Rapciak, Hanka –Anna Urbaniak

  Akt III przeczytali:

  Pani Dulska – Marzena Gaździak, Zbyszko – Arkadiusz Konopka, Hesia – Karolina Luberda, Mela – Oliwia Kozielec, Juliasiewiczowa – Aleksandra Dąbrowska, Hanka – Monika Kęska, Tadrachowa – Zuzanna Gołdyn.

  Serdecznie dziękujemy szkołom podstawowym oraz wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

  Galeria: