Narodowe Czytanie 2023

W dniu 12 września w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej odbyło się wspólne czytanie zorganizowane w ramach akcji Narodowego Czytania zainicjowanego przez Prezydenta RP w 2012 roku.

Gminna Biblioteka w Ochotnicy Dolnej po raz siódmy wzięła udział w akcji. Do tej pory czytaliśmy Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, nowele polskie, Balladynę Juliusza Słowackiego, której fragmenty można odsłuchać na naszej stronie, Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej oraz  Ballady i romanse Adama Mickiewicza.

W tym roku czytaliśmy Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

Spotkanie rozpoczęła pani Monika Groń, kierownik GBP w Ochotnicy Dolnej, która przywitała wszystkich zgromadzonych i przybliżyła ideę Narodowego Czytania, przypominając, że głównym celem tej ogólnopolskiej akcji jest przede wszystkim promocja czytelnictwa oraz popularyzacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej.

Głos zabrał również pan Tadeusz Królczyk, Wójt Gminy Ochotnica Dolna, który podziękował za organizację Narodowego Czytania i podkreślił jak ważną rolę w życiu młodych ludzi pełni książka, czytanie i uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. Zachęcał uczestników do „czytania wszystkiego, nie ograniczania się tylko do lektur szkolnych, bowiem w książkach jest klucz do tego żeby wiedzieć jak żyć”.

Na scenie wystąpili: Jan Ludwin, Filip Kiełbasa – ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Ochotnicy Górnej, Dorota Mikołajczyk, Joanna Urbaniak, Gabriela Urbaniak – ze Szkoły Podstawowej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Ochotnicy Dolnej Skrodne, oraz Maria Chlipała ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej Centrum.

Następnie odbył się montaż liryczno-muzyczny. Na scenie wystąpili poeta Jerzy Binkowski i pianistka Maria Skurjat-Silva, którzy w niezwykłych aranżacjach zaprezentowali swoje utwory.

Serdecznie dziękujemy naszej młodzieży za odczytanie fragmentów „Nad Niemnem”, panu Tadeuszowi Królczykowi Wójtowi Gminy Ochotnica Dolna, pani Marii Łojas-Jurkowskiej Radnej Powiatu Nowotarskiego, pani Lucynie Czubernat z biblioteki powiatowej, pani Barbarze Konopce dyrektor SP Centrum, paniom Halinie Jagiele i Anecie Wolańskiej kierowniczkom Ośrodków Kultury, seniorom z Klubu Seniora Wiecznie Młodzi, szkołom oraz wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania.