Wydarzenie wzorowane jest na tradycyjnym święcie katalońskim San Jordi, w trakcie którego mężczyźni obdarowywali kobiety różami, mającymi upamiętniać krew smoka zabitego przez św. Jerzego – patrona Katalonii, za to te odwdzięczały im się książkami. Początkowo święto to było obchodzone w krajach hiszpańskojęzycznych, a w 1995 roku 23 kwietnia został ogłoszony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich i tym samym wydarzenie zyskało międzynarodową popularność.

Pierwsza edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się w 2002 roku. Ideą nadrzędną jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

17. małopolskie dni Książki biblioteka rozpoczęła w dniu 22 kwietnia od spotkania autorskiego z pisarką, tłumaczką literatury ukraińskiej, blogerką, inicjatorką wydarzeń kulturalnych i kulinarnych pochodzącą z Ochotnicy - Renatą Rusnak.

Następnie 23 kwietnia i 24 kwietnia bibliotekę w Ochotnicy Dolnej odwiedzili uczniowie: z klasy V ze Szkoły Podstawowej im. ks. prof. J. Tischnera wraz z wychowawcą Panią Marią Konopką oraz uczniowie z klasy II ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z wychowawcą Panią Anną Ligęzą.

Po bardzo miłych i sympatycznych zajęciach czytelniczo - plastycznych, uczniowie wypisali na "różanych" kartkach serdeczne życzenia dla biblioteki i otrzymali pamiątkowe medaliony "Książka i Róża". Na zakończenie spotkania uczestnicy wypożyczyli książki z ulubionymi bohaterami i opowiadaniami.

Biblioteka w Ochotnicy Górnej 23 kwietnia gościła uczniów z klasy 0 ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej wraz z Panią Agnieszką Kuziel oraz z klasy I z Panią Józefą Leśnicką. Dzieci przyniosły ze sobą swoje ulubione książki. Po krótkim przywitaniu i opowiadaniu o Światowym Dniu Książki i Róży wspólnie czytano przyniesione opowiadania. Następnie dzieci same namalowały róże, które utworzyły piękną, kolorową książkę.