WITAMY WSZYSTKICH CZYTELNIKÓW

Komunikat o błędzie

Notice: Undefined offset: 1 w counter_get_browser() (linia 70 z /home/hosting21/public_html/sites/all/modules/counter/counter.lib.inc).

W dniu 29 stycznia 2018 roku w Bibliotece w Ochotnicy Górnej odbyło się spotkanie, podczas którego omawiano jedną z książek Włodzimierza Kalickiego, pt. „Powrót do Sulejówka” otrzymanych od wydawnictwa "Agora" w ramach akcji "Paczka Literacka”. Ponieważ w tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości, na spotkanie został zaproszony Pan Franciszek Jurkowski - jako świadek historii.
Pan Franciszek po recenzji i krótkim streszczeniu ww. książki, opowiadał o pierwszych dniach II Wojny Światowej w Ochotnicy, o pierwszych oddziałach partyzanckich działających na naszych terenach - "Lamparta" i "Ognia", o potyczkach z Niemcami, o rozbiciu posterunku policji granatowej w Ochotnicy Dolnej, represjach na mieszkańcach, które stosowali Niemcy. Pan Jurkowski przybliżył historię "Krwawej Wigilii", mordu, którego dokonali Niemcy na mieszkańcach wsi Ochotnica Dolna. Wspominał także o działaniach oddziału "Ognia" po zakończeniu II Wojny Światowej, które do tej pory wzbudzają w mieszkańcach wiele kontrowersji. Na koniec spotkania nasz gość śpiewał pieśni patriotyczne, tzw. pieśni zakazane. Spotkanie było bardzo pouczające i pełne wzruszeń. Bardzo dziękuję wszystkim za przybycie.                
                                                                   Czesława Czajka

Galeria: