WITAMY WSZYSTKICH CZYTELNIKÓW

Komunikat o błędzie

Notice: Undefined offset: 1 w counter_get_browser() (linia 70 z /home/hosting21/public_html/sites/all/modules/counter/counter.lib.inc).

W dniu 5 października 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ochotnicy Dolnej miała miejsce druga edycja XXVII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej pod patronatem Wójta Gminy Ochotnica Dolna Stanisława Jurkowskiego. Powstałe niemal przed 30 laty święto literatury od wielu lat ma charakter międzynarodowy i  obecnie obejmując teren małopolski, Podkarpacia, po raz kolejny będzie realizowane również na terenach dawnej Rzeczypospolitej na Ukrainie. Te spotkania autorskie, lekcje literackie i kiermasze książki  oraz koncerty cieszą się od lat dużym zainteresowaniem.

Organizatorem jesiennego festiwalu jest Andrzej Grabowski – Kawaler Orderu Uśmiechu, wspaniały poeta i prozaik. W 2017 roku oprócz autorów z Polski i Ukrainy biorą w nim udział pisarze i poeci z Włoch, Czech, Francji, Australii, Wietnamu, Węgier, Słowacji i Rosji. Podczas koncertu literacko – muzycznego, pt. „Wierszem do mnie mów” w naszej gminie wystąpili: Sekretarz Generalny Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich, poeta i krytyk literacki – Stefan Jurkowski z Warszawy, Anna Jolanta Łagoda Casandrii - poetka, krytyk artystyczny z Włoch, Vladimir Stockman – poeta, tłumacz, wykonawca piosenki autorskiej z Rosji oraz Viktor Vynnyk z Ukrainy – wszechstronny artysta, uprawiający różne gatunki muzyczne od poetyckiej ballady po utwory rockowe.

W spotkaniu uczestniczyli: Zastępca Wójta Elżbieta Polczyk, Przewodniczący Rady Gminy Franciszek Ziemianek, Sekretarz Gminy i Radna Powiatowa - Maria Łojas-Jurkowska, Kierownik Referatu Oświaty i Kultury Jadwiga Czajka, dyrektorzy i wice-dyrektorzy szkół: Józefa Grzywnowicz, Grażyna Noworolnik, Kinga Cebula, Agata Chlipała oraz współpracownicy GBP. Na koncert licznie przybyła młodzież gimnazjalna z Tylmanowej, Ochotnicy Dolnej i Ochotnicy Górnej oraz siódme klasy szkół podstawowych z naszej gminy wraz z opiekunami. Duży aplauz wśród młodzieży wywołał mini koncert  Viktora Vynnyka, natomiast w ciszy i skupieniu słuchano utworów poetyckich czytanych i śpiewanych, ponieważ Poezja (…) daje nadzieję, służy dobru i pięknu, szuka odpowiedzi na pytania (…) jest nieustannym wędrowaniem w poszukiwaniu sensu życia, bytu świata i roli Boga… [Henryk Cyganik, XXVI MGJL].

Gminna Biblioteka Publiczna składa serdeczne podziękowania dla Pana Andrzeja Sikory za pokaźne wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia. Bardzo dziękujemy także Piekarni Rusnak za poczęstunek dla gości jesieni literackiej.