Dnia 29 września 2020r. w szkole im. ks. Jana Twardowskiego w Tylmanowej odbyły się interaktywne warsztaty plastyczne z poezją w roli głównej dla uczniów klas I-III prowadzone przez Elżbietę Kolusz - plastyka wychowawcę i animatora, zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Ochotnicy Dolnej. Najpierw uczniowie klasy I wyrecytowali abecadło (24 litery) a uczniowie kl II i III abecadło pełne czyli (32 litery) oraz przeczytali zadane wyrazy. Ogólnorozwojowe ćwiczenia rytmiczne z akcentowaniem, taktowaniem i metrum poprzedziły czytanie przez panią Elę wierszowanego opowiadania z serii „Czytadełko” -„Florek na wakacjach” Lindy Hayward, w polskim tłumaczeniu Barbary Szafran. Piotr z klasy III przeczytał wszystkim wiersz pt „Czytaj książki”, napisany przez panią Elżbietę Kolusz - specjalnie na tą okazję i dedykowany dla dzieci z Tylmanowej:

CZYTAJ  KSIĄŻKI

"Gdy ci smutno gdy ci źle,

czytaj książki - nie daj się!

Nowych barw nabierze świat”

- tak powiedział starszy brat.

Bibliotekę blisko mam,

właśnie teraz idę tam,

no ,a ze mną idzie pies,

zawsze raźniej mi z nim jest.

Wypożyczę książki dwie,

jedną grubą drugą nie.

Ja -  litery wszystkie znam,

więc przeczytam książki sam!

Następnie dzieci wykonały ilustracje do przeczytanego opowiadania i wiersza a jury w składzie Monika Groń, Elżbieta Kolusz, Lucyna Kozub nagrodziło książeczkami, dyplomami i słodką przekąską.

1 miejsce Maksymilian Kotowicz

2 miejsce Natan Grobelny-Bardon

3 miejsce ex aequo Karolina Kamińska i Natalia Udziela.

Wszystkie dzieci podzielone na 8 grup szukały rymów do podanych wyrazów. Najwięcej rymów znalazło się do wyrazu SOS, MODA oraz DAMA.

Podczas spotkania był też czas na zagadki oraz na rozmowę o książkach. Najbardziej ulubioną i najczęściej wymienianą był m.in.Pinokio i Harry Potter. Gdy wszystkie klasy wspólnie zaśpiewały PANIE JANIE pod dyrygenturą pani Eli odbył się przemarszu po sali gimnastycznej w danym rytmie a po nim klasa III pięknie wyrecytowała wiersz nieznanego autora „Dnia 1 września”.

Na koniec pani Ela zaśpiewała piosenkę „Dobosz Zuch” do której wszystkie dzieci wyklaskiwały rytm.

Spotkanie było częścią zadania pn. "Kto czyta książki, żyje podwójnie" w ramach programu Promocja czytelnictwa.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.