W dniu 5 września 2020 roku odbyła się akcja Narodowego Czytania zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku.

Gminna Biblioteka Publiczna w Ochotnicy Dolnej po raz czwarty wzięła udział w tej akcji. Do tej pory czytaliśmy Wesele Stanisława Wyspiańskiego i Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, 8 nowel: Dobra pani – Eliza Orzeszkowa, Dym – Maria Konopnicka, Katarynka – Bolesław Prus, Mój ojciec wstępuje do strażaków – Bruno Schulz, Orka – Władysław Stanisław Reymont, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski, Sachem – Henryk Sienkiewicz, Sawa – Henryk Rzewuski.

W tym roku Para Prezydencka zaproponowała Balladynę Juliusza Słowackiego. Ze względu na okoliczności związane z Covid-19 akcja odbyła się inaczej. Czytelnicy biblioteki przeczytali i nagrali fragmenty dramatu. Z nadesłanych materiałów powstał filmik, który udostępniony został na FB oraz na naszej stronie internetowej.

Z tej okazji Prezydent skierował specjalne przesłanie, zachęcając do udziału w akcji.

Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

"Balladynę" czytali:

Alina - Agnieszka Bandyk, Balladyna - Natalia Chryczyk, Wdowa - Magdalena Koch, Kirkor - Bartłomiej Gabryś, Goplana - Dominika Jurkowska, Skierka - Antoni Wąchała.

Wszystkim bardzo dziękujemy!

Zapraszamy do wysłuchania nagrania: https://www.facebook.com/110614340547948/posts/169751814634200/?sfnsn=mo...