Biblioteka Narodowa zachęca do lektury i pobierania e-booków w formatach MOBI lub EPUB z POLONY. E-booki można pobrać z biblioteki cyfrowej POLONA bez konieczności logowania. Wyboru tytułów dokonali sami czytelnicy w głosowaniu w ubiegłym roku. Żeby pobrać e-booka z POLONY, wystarczy kliknąć w ikonę „Pobierz”, widoczną w prawym górnym rogu, i wybrać format (MOBI lub EPUB).

Wśród autorów publikacji znaleźli się wielcy klasycy literatury światowej (Michaił Bułhakow, Giovanni Boccaccio, Anatole France, Gustave Flaubert, Emile Zola, Oscar Wilde, Charles Dickens), filozofii (Epiktet, John Stuart Mill, Friedrich Nietzsche) czy literatury fantastycznej
    i przygodowej (Walter Scott, Edgar Wallace, Thomas Mayne Reid). Ulubieńcem czytelników okazał się Tadeusz Boy-Żeleński. Na listę przygotowanych e-booków trafiły też utwory czołowych polskich publicystów i komentatorów kultury (Stanisław Brzozowski, Karol Irzykowski, Kazimiera Bujwidowa, Andrzej Niemojewski) czy wielkich poetów, nie zabrakło jednak autorów poradników, twórców literatury dla dzieci i młodzieży czy znanych podróżników. Wreszcie w zestawieniu znalazło się miejsce na książkowe ciekawostki i kurioza stanowiące obyczajowe dokumenty minionych epok.

LISTA 90 E-BOOKÓW