W dniu 10 września 2019 roku w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej odbyło się wspólne czytanie zorganizowane w ramach akcji Narodowego Czytania zainicjowane przez Prezydenta RP w 2012 roku.

Gminna Biblioteka Publiczna w Ochotnicy Dolnej po raz trzeci wzięła udział w tej akcji. Do tej pory czytaliśmy Wesele Stanisława Wyspiańskiego oraz Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała 8 nowel: Dobra pani – Eliza Orzeszkowa, Dym – Maria Konopnicka, Katarynka – Bolesław Prus, Mój ojciec wstępuje do strażaków – Bruno Schulz, Orka – Władysław Stanisław Reymont, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski, Sachem – Henryk Sienkiewicz, Sawa – Henryk Rzewuski.

–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Spotkanie rozpoczął pan Tadeusz Królczyk Wójt Gminy Ochotnica Dolna. W swoim przemówieniu podkreślił ważność i znaczenie książki w życiu człowieka. Następnie młodsi czytelnicy biblioteki: Oliwia Groń kl. I, Joanna Urbaniak, Martyna Jagieła, Dorota Mikołajczyk, Jacek Dusza kl. III, Kasia Jagieła, Karolina Luberda, Natalia Groń, Kinga Nogawka, Klaudia Gołdyn, Sebastian Chryczyk kl. V, Anna Urbaniak, Amelia Luberda, Zuzanna Gołdyn, Marek Mikołajczyk kl. VI, Kacper Jagieła kl. VIII. zaprezentowali inscenizację pt. „Książka naszym przyjacielem” ukazującą scenki z życia biblioteki oraz zachęcali do częstych jej odwiedzin. Po krótkim przedstawieniu odbyło się głośne czytanie fragmentów zaproponowanych utworów: Pan Wójt przeczytał fragment „Katarynki”, czytelnicy GBP całą nowelę „Dym”,  pani dyrektor Barbara Konopka fragment noweli „Sachem” oraz delegacje ze szkół przeczytały fragmenty pozostałych nowel.

We wspólnym czytaniu uczestniczyli: Wójt Gminy Ochotnica Dolna, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy pani Maria Chlipała-Gołdyn, Radne Gminy: pani Irena Pawlik oraz pani Halina Ziemianek, dyrektorzy szkół: pani Józefa Grzywnowicz, pani Barbara Konopka, pani Grażyna Noworolnik, seniorzy z domu seniora, uczniowie szkół Gminy Ochotnica Dolna wraz z opiekunami oraz z rodzicami.

Wszystkim bardzo dziękujemy za włączenie się do akcji Narodowego Czytania.

Wiemy, że odbywa się to na setki różnych sposobów - we fragmentach, w całości, z podziałem na role, głośno, publicznie, ale też w domowym zaciszu.

W zeszłym roku powieść Żeromskiego podczas wrześniowego finału akcji była czytana na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.