Z okazji XVIII Malopolskich Dni książki "Książka i róża" GBP w Ochotnicy Dolnej zorganizowała kilka spotkań mających na celu popularyzację tego święta oraz promocję czytelnictwa i książki. Biblioteka włączyła się także w trwający w naszej gminie Tydzień Ekologiczny i podczas spotkań propagowane były zagadnienia dotyczące ochrony naszej planety przed dewastacją.

23. kwietnia odbyło się spotkanie pt. „Zaczarowany ogród bajek” – zajęcia literacko-plastyczne z wychowankami OREW z Ochotnicy Dolnej wraz z opiekunami panią Ireną Luberdą oraz z panią Jolantą Jarek. Po przeczytaniu bajek nastąpiło zwiedzanie i oglądanie zakamarków biblioteki oraz oglądanie książeczek dla dzieci, następnie dzieci pokolorowały róże, które wystawione zostały na gazetce. W ramach podziękowania za odwiedziny i piękne róże przybyli goście otrzymali pamiątkowe przypinki z książką i różą oraz słodki poczęstunek.

25. kwietnia na zajęcia czytelniczo-plastyczne pt. „Namaluję ci bajkę” – przybyli uczniowie klasy III ze szkoły podstawowej Centrum wraz z panią Anną Ligęzą. Na początku spotkania dzieci obejrzały teatrzyk kamishibai z opowiadaniem pt. "Opowieści z zielonego parku" autorstwa Katarzyny Wychowaniec, które podsumowaliśmy złotymi zasadami kodeksu małego ekologa. Następnie wysłuchaly krótkiej bajeczki o róży, na podstawie której uczniowie sami namalowali karty do kamishibai. Każdy z uczestników mial możliwość opowiedzenia swojej sceny. Uczniowie nie posiadający jeszcze karty bibliotecznej chętnie je zakładali i wypożyczali książki. Na zakończenie wszyscy otrzymali słodki poczęstunek oraz pamiątkowe zapinki.

29. kwietnia miały miejsce warsztaty czytelniczo-plastyczne z elementami biblioterapii pt. „Z książką w świat wartości” z klasą V szkoły podstawowej Skrodne, których opiekunami byli pani Grażyna Barnaś oraz pan Mariusz Chrobak. Na początku uczniowie wykonali szereg zabawnych ćwiczeń określających ich charakery i samopoczucie, następnie wysłuchali "Bajki o gwoździach" oraz opowiadania Beaty Krupskiej pt. "Szklany człowiek", z których dowiedzieli się o wielkiej sile (także niszczycielskiej) słów oraz terapeutycznej mocy książek. Po przeprowadzeniu warsztatów uczniowie otrzymali słodki poczęstunek oraz wypożyczyli wiele książek.

30. kwietnia bibliotekę odwiedzili uczniowie zklasy IV ze szkoły podstawowej Skrodne wraz  z paniami: Stanisławą Chrobak oraz Marią Konopką. Podczas spotkania przeprowadzono zajęcia z elementami biblioterapii pt. "Lek, który podaje się przez słowo i ucho". Po przeprowadzeniu rozluźniających i zabawowych ćwiczeń uczniowie wysłuchali opowiadania pt. "Bajka o ciepłym i puchatym" oraz "Jabłka Pana Peabodiego" Madonny. Po zrealizowanych warsztatach dzieci poznały jaką mocą są wypowiedziane słowa oraz plotka, których nie da się zatrzymać. Dowiedziały się również, że to co dajemy innym, to to do nas powróci oraz, że w bibliotece jest wiele książkek, które mogą pomóc w lepszym samopoczuciu i wskazać jak radzić sobie z emocjami. Na zakończenie uczniowie chętnie wypożyczyli książki oraz otrzymali słodki poczęstunek.